Venotec

Terhesség és aranyeres panaszok

A várandós kismamák gyakran szenvednek az aranyértől, főként a terhesség utolsó harmadában. Ha ezt nem kezelik megfelelően, a szülés után az aranyér nagy valószínűséggel visszatér – a megterhelés miatt sok esetben már rögtön a szülés után.

Hogyan alakul ki aranyér terhesség alatt?

A terhesség alatt növekvő progeszteron hormonszint miatt meggyengülnek a vénafalak. A medence vénáira erős nyomást gyakorol a növekvő méh fizikai nyomása, emiatt pedig csökken a vér vénás visszaáramlása. A terhesség idején ráadásul gyakrabban fordul elő székrekedés, így a végbél feszülése szintén fokozza az aranyér kialakulásának kockázatát.

A méh és a magzat növekedésével a hasüregben lévő nyomás a terhesség alatt folyamatosan nő. Emellett a méh összenyomja a vénákat, ezért a végbél körüli erekben pangás alakul ki, melyhez szüléskor még a hasprés is hozzáadódik. Nők esetében viszonylag gyakran az első terhesség során alakul ki az aranyér.

Tünetek

A legárulkodóbb tünet a végbélnyílás tájékán keletkezett, viszketést okozó, néha fájdalmas dudor, melyet váladékozás is súlyosbíthat. A váladékot a végbél termeli, védelemül az így kitüremkedett belső sejtréteghez. Emellett székletürítéskor – később anélkül is – vérzés is felléphet.

Hogyan előzhető meg az aranyér a szülés előtt?

Az aranyér terhesség alatti megelőzése kiemelten fontos, melynél alapvető a bő folyadékbevitel és a rostban gazdag táplálkozás, a probiotikumok rendszeres fogyasztása a bélflóra karbantartására. A folyadék lehetőleg szénsavmentes víz legyen, ne cukros üdítő.

Fontos, hogy ha a székelési inger nem jelentkezik, akkor a terhes nő semmiképp ne erőlködjön, szükség esetén hatóanyag nélküli (glicerines) végbélkúppal váltsa ki inkább az ingert. A nem megterhelő, rendszeres testmozgás a terhesség idején is javasolt, kivéve, ha ennek bármilyen kizáró oka van (de erre az orvos mindig felhívja a figyelmet).

A kismamáknak is érdemes rendszeres mozgást végezniük, legalább napi rendszerességű rövid séta formájában. Ahogy a hagyományos megelőzési technikák esetén, itt is fontos a sok folyadék és a rostdús ételek fogyasztása. Ha van rá mód, el kell kerülni az egy helyben történő ülést és állást. A betegség elkerülését segíti az amúgy is javasolt terhestorna, amely gyorsítja a szülés utáni regenerálódást, és erősíti a medenceizmokat.

Mi a teendő kialakult aranyér esetén?

Kialakult aranyér esetén jó választás lehet a diozmintartalmú Venotec tabletta, mely alkalmas az akut aranyeres fellángolások kezelésére, vénastabilizáló, vénaerősítő és –védő hatása miatt. Terhesség alatt azonban bármiféle gyógyszer szedése óvatosságot igényel, ezért feltétlenül beszéljen kezelőorvosával. Noha a Venotec tabletta alkalmazása a terhesség alatt nem ellenjavallt, szedése előtt mindenképpen kérje ki kezelőorvosa vagy gyógyszerésze tanácsát. Szoptató nők számára ugyanakkor a készítmény alkalmazása nem javasolt.

A gyógyszeres kezelés mellett érdemes naponta váltott vízben, vagyis a meleg és a hideg víz cserélgetésével fürödni. A WC használat után papír helyett használjunk inkább szín- és illatanyagmentes nedves kendőt, vagy végezzünk ülőfürdőt tisztálkodásként. Erős fájdalom, kemény, feszülő nyálkahártya esetén azonban mindenképpen forduljunk proktológus szakorvoshoz, hogy megelőzzük a tünetek súlyosbodását.

Dr. Mogyorósi Richárd
2014. 08. 14.